Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε στο 1ο ΓΕΛ ΣΠΑΡΤΗΣ κατά το τρέχον σχολικό έτος  2023-24 Ενδοσχολική Επιμόρφωση στα πλαίσια του σχεδίου Δράσης «Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις».

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου επιμορφώθηκαν στη χρήση των διαδραστικών πινάκων που τοποθετήθηκαν σε όλες τις αίθουσες διδασκαλίας και στην αξιοποίησή τους στην εκπαιδευτική διαδικασία. Συγκεκριμένα πραγματοποιήθηκε:

1. επέκταση της γνώσης των εκπαιδευτικών στις βασικές λειτουργίες του Διαδραστικού Πίνακα
  2. επιμόρφωση σε παιδαγωγικά θέματα, δηλαδή σε τρόπους αξιοποίησης του Διαδραστικού Πίνακα στη διδασκαλία. Οι εισηγήσεις που έγιναν από την επιμορφώτρια αφορούσαν δειγματικά μαθήματα με την αξιοποίηση του ΔΠ, βοηθητικό υλικό (ψηφιακό υλικό για διαφορετικές διδακτικές περιοχές, ψηφιακά βιβλία) κ.λ.π.

Συντονίστρια της δράσης και επιμορφώτρια ήταν η κ. Αθανασάκου Νίκη καθηγήτρια Πληροφορικής στο 1ο ΓΕΛ Σπάρτης.

Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις “Aπό τον μαυροπίνακα στον διαδραστικό πίνακα”
Ετικέτες: