Με επιτυχία υλοποιήθηκε το σχέδιο δράσης του σχολείου μας «Εθισμοί» που είχε στόχο να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές σχετικά με το θέμα των διαφόρων μορφών εθισμών.

Το θέμα προσεγγίστηκε διαθεματικά μέσα από τα μαθήματα της Χημείας, των Αγγλικών και της Φιλοσοφίας. Διερευνήθηκαν και καταγράφηκαν μέσω ερωτηματολογίου στάσεις, εμπειρίες και αντιλήψεις σχετικά με είδη εθισμών, αιτίες και τρόπους πρόληψης. Εφαρμόσαμε σενάρια διδασκαλίας εφαρμόζοντας ομαδοσυνεργατική μέθοδο, διερευνητική προσέγγιση, διδασκαλία περιεχομένου, ενεργητική και βιωματική μάθηση. Οι μαθητές εκπόνησαν εργασίες σχετικά με τις εθιστικές ουσίες σε μορφή power point.

Στο πλαίσιο της συνεργασίας με εξωτερικούς φορείς οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε δύο δίωρες βιωματικές παρεμβάσεις του Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ν. Λακωνίας με θέμα «Εθισμοί και πρόληψη».

Σχέδιο Δράσης «Εθισμοί»
Ετικέτες: