Με επιτυχία υλοποιήθηκε το σχέδιο δράσης του σχολείου μας «Μιλώντας για τη βία…χωρίς φο-βία». Διερευνήθηκαν και καταγράφηκαν μέσω ερωτηματολογίου στάσεις και συμπεριφορές των εφήβων του σχολείου μας, οι οποίες αποτιμήθηκαν και αξιολογήθηκαν. Εφαρμόσαμε σενάριο διδασκαλίας  με θέματα: «Βία και ΜΜΕ», «Βία και σχολείο», «Βία και οικογένεια», «Βία και τρόποι αντιμετώπισης», εφαρμόζοντας ομαδοσυνεργατική μέθοδο. Στο πλαίσιο της συνεργασίας με εξωτερικούς φορείς, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε δυο δίωρες βιωματικές παρεμβάσεις του ΚΕΝΤΡΟΥ  ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΤΩΝ ΕΞΑΡΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΔΙΑΥΛΟΣ στις 18 και 25-01-2024, με θέμα «Σχολικός εκφοβισμός». Επίσης, παρακολουθήσαμε στις 28-3-2024 το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Ελληνικής Αστυνομίας με θέμα «Θυματοποίηση ανηλίκων, ρατσιστικά κίνητρα και νεανική παραβατικότητα».

Σκοπός του σχεδίου ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών μας, ώστε να αναγνωρίζουν τις μορφές βίας εντός και εκτός σχολικού χώρου. Η συμμετοχή των μαθητών σε τέτοιες δράσεις κρίνεται αναγκαία προκειμένου να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο της νεανικής και σχολικής βίας που, δυστυχώς, βρίσκεται σε έξαρση ειδικά στη μετά-covid εποχή.

«Μιλώντας για τη βία …χωρίς φο-βία»
Ετικέτες: