Κατά το σχολικό έτος 2023-4 λειτούργησε στο 1ο  ΓΕΛ  Σπάρτης «Μουσικοθεατρικός όµιλος» µε  υπεύθυνη την  Παναγιώτα Κουτρουμάνη, ΠΕ04.02 .

Στον όµιλο συµµετείχαν, πραγµατοποιώντας έως το τέλος της χρονιάς τον απαιτούµενο αριθµό παρουσιών, οκτώ (8) µαθητές/τριες των δύο τάξεων του σχολείου (Α΄και Β΄).

Σύµφωνα µε το σκεπτικό δηµιουργίας του οµίλου, η θεατρική καιµουσική παιδεία καλλιεργούνται στο ελληνικό σχολείο σεδυσανάλογα µικρό βαθµό σε σχέση µε τη σπουδαιότητά τους γιατη µόρφωση των µαθητών/τριών.Προσπάθειες για ενίσχυση της  επαφής των παιδιών µε τις δύο αυτές µορφές τέχνης κρίνονταιαναγκαίες για ένα σύγχρονο δηµοκρατικό σχολείο που στοχεύειστην ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας των µαθητών/τριών.Το σχολείο µας έχει δηµιουργήσει παράδοση στους συγκεκριµένους τοµείς, καθώς, χάρη στις προσπάθειες τωνµαθητών/τριών του και του εκπαιδευτικού προσωπικού του, και τα προηγούµενα χρόνια ανέβηκαν παραστάσεις µε µεγάλη απήχηση στην τοπική κοινωνία.Έτσι, τέθηκε ο στόχος να συνεχισθεί η προσπάθεια και κατά τοσχολικό έτος 2023-24 µε την ίδρυση οµίλου µε την επωνυµία «Όµιλος οπερέτας».Με δεδοµένη µάλιστα την πολύ επιτυχηµένησύµπραξη πολλών σχολείων της πόλης µας για τη δηµιουργία και παρουσίαση της µουσικοθεατρικής παράστασης «Το παιχνίδι των 4πολέµων» κατά το σχολικό έτος 2022-23 τέθηκε ως στόχος ηπροσπάθεια για συνεργασία να συνεχισθεί και κατά το σχολικόέτος 2023-24, καθώς εξασφαλίστηκε η συµµετοχή στο δίκτυο όλωντων σχολείων της Δευτεροβάθµιας Εκπαίδευσης Νοµού Λακωνίας:

1ου Γυµνασίου Σπάρτης,

2ου Γυµνασίου Σπάρτης,

3ουΓυµνασίου Σπάρτης,

4ου Γυµνασίου Σπάρτης «Γιάννης Ρίτσος»,

1ου Λυκείου Σπάρτης,

2ου Λυκείου Σπάρτης,

3ου Λυκείου Σπάρτης

και 1ου ΕΠΑΛ Σπάρτης.

Πράγµατι, τα προαναφερθέντα σχολεία συνεργάστηκαν καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους. Οι συναντήσεις των επιµέρους οµίλων και οµάδων πραγµατοποιούνταν κάθε Σάββατο από τις 15:00 έως 17:00 στο Αµφιθέατρο του 1 ου Γυµνασίου Σπάρτης.

Οι ειδικοί στόχοι που είχαν τεθεί σύµφωνα µε την εισηγητική έκθεση δηµιουργίας του Μουσικοθεατρικού οµίλου ήταν οι εξής:

– Η επαφή µαθητών/τριών µε την τέχνη του θεάτρου και τη µουσική τέχνη.

– Η µελέτη κειµένων θεατρικών και µουσικών.

– Η καλλιέργεια της δηµιουργικής έκφρασης των µαθητών/τριών.

– Η συνεργασία σχολείων της πόλης µας µε στόχο την παρουσίαση κοινής παράστασης.

– Η εξωστρέφεια της σχολικής κοινότητας και το άνοιγµα του σχολείου/των σχολείων στην τοπική κοινωνία, καθώς η παράσταση θα παρουσιαστεί στο κοινό της πόλης.

Οι παραπάνω στόχοι υλοποιήθηκαν, καθώς οι µαθητές/τριες καθ’ όλη τη διάρκεια της λειτουργίας του οµίλου ήρθαν σε επαφή µε µουσικά και εικαστικά έργα µεγάλων δηµιουργών, καλλιέργησαν εκτός από τον γνωστικό, τον συναισθηµατικό και ψυχοκινητικό τοµέα και συνεργάστηκαν για τη δηµιουργία µίας µουσικοθεατρικής παράστασης.

Η συµµετοχή εκπαιδευτικών και µαθητών/τριών από οκτώ σχολεία, η συµπαράσταση των Συλλόγων Γονέων και η αρωγή του Δήµου Σπάρτης, αλλά και της Περιφέρειας Πελοποννήσου για την παράσταση, που προγραµµατίζεται στις 26 Ιουνίου, ηµέρα Τετάρτη 2024 και η φιλοξενία της στο Σαϊνοπούλειο Αµφιθέατρο ανέδειξαν την αξία της συνεργασίας και το όραµα για σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία. Η µουσικοθεατρική παράσταση που προετοίµασαν τα µέλη της οµάδας έχει τίτλο «Πάµε σαν άλλοτε».

Πρόκειται για ένα µουσικό θεατρικό έργο, που µε αφετηρία τη σύγχρονη ιστορία από τη µικρασιατική ζωή και καταστροφή στα ρεµπέτικα πάλκα, από τις Πλακιώτικες γειτονιές του Μεσοπολέµου στο έπος του 40 και από τη δεκαετία του ‘60 στο Πολυτεχνείο µέχρι τις µέρες µας µία πολυσύνθετη µουσικοϊστορική παράσταση µε τη συµµετοχή χορωδίας, ορχήστρας, ηθοποιών, χορού, ηχοληπτών, ηλεκτρονικής επεξεργασίας, ενδυµατολογίας, µακιγιάζ, εθελοντών.

Αναφορικά µε τον γνωστικό τοµέα, πρόκειται για µία διαθεµατική-διεπιστηµονική προσέγγιση που άπτεται των γνωστικών αντικειµένων της Ιστορίας, της Λογοτεχνίας, της Κοινωνιολογίας, της Μουσικής, των Εικαστικών και της Πληροφορικής.

Η Υπεύθυνη του Οµίλου

ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗ

Έκθεση λειτουργίας του Μουσικοθεατρικού ομίλου «Όµιλος οπερέτας» του 1ου ΓΕΛ Σπάρτης