Κατά το σχολικό έτος 2022-3 λειτούργησε στο 1ο ΓΕΛ Σπάρτης «Μουσικοθεατρικός όμιλος» με υπεύθυνη την Κωνσταντίνα Ντανάκα, ΠΕ02. Στον όμιλο συμμετείχαν, πραγματοποιώντας έως το τέλος της χρονιάς τον απαιτούμενο αριθμό παρουσιών, οκτώ (8) μαθητές/τριεςτης Α΄τάξης του σχολείου. Πρέπει να σημειωθεί ότι ο όμιλος συμμετείχε στο δίκτυο περισσότερων σχολείων: 1ου Γυμνασίου Σπάρτης, 2ου Γυμνασίου Σπάρτης, 1ου Λυκείου Σπάρτης, 2ου Λυκείου Σπάρτης και 4ου Γυμνασίου Σπάρτης «Γιάννης Ρίτσος».

Η μουσικοθεατρική παράσταση που προετοίμασαν τα μέλη της ομάδας έχει τίτλο «Το παιχνίδι των τεσσάρων πολέμων». Πρόκειται  για ένα αλληγορικό θεατρικό έργο, που με κωμικό τρόπο καυτηριάζει τα δεινά του πολέμου και προβάλλει τα αγαθά της ειρήνης, μία πολυσύνθετη παράσταση με συμμετοχή χορωδίας, ορχήστρας, ηθοποιών, χορού, ηχοληπτών, ηλεκτρονικής επεξεργασίας, ενδυματολογίας, μακιγιάζ, εθελοντών. Αναφορικά με τον γνωστικό τομέα, πρόκειται για μία διαθεματική-διεπιστημονική προσέγγιση που άπτεται των γνωστικών αντικειμένων της Ιστορίας, της Λογοτεχνίας, της Κοινωνιολογίας, της Μουσικής, των Εικαστικών και της Πληροφορικής.

Η παράσταση πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στις 21 Ιουνίου 2023, Παγκόσμια Ημέρα της Μουσικής.

Ευχαριστούμε τον κ. Γιαννουλέα για την αποστολή του βίντεο.

Μουσικοθεατρική παράσταση «Το παιχνίδι των τεσσάρων πολέμων» (ΒΙΝΤΕΟ)
Ετικέτες: