Τη Σπάρτη επισκέφτηκε ο διακεκριμένος ζωγράφος, με καταγωγή από τον Κοσμά Κυνουρίας, Γιώργος Ρόρρης και μίλησε σε μαθητές της Γ΄ τάξης του 1ου Γενικού Λυκείου Σπάρτης, στην Κουμαντάρειο Πινακοθήκη, τη Δευτέρα 15 Απριλίου 2024. Οι μαθητές του τμήματος Ανθρωπιστικών Σπουδών είχαν την ευκαιρία να δουν έργα του καλλιτέχνη και να παρακολουθήσουν την ενδιαφέρουσα ξενάγησή του στον κόσμο της ζωγραφικής, της πιο εικονοπλαστικής τέχνης και εν προκειμένω, ιδίως ανθρωποκεντρικής. Ο ζωγράφος αναφέρθηκε στην ιδιαίτερη πρόσληψη των εικαστικών συνθέσεών του, στις σπουδές και τις αναζητήσεις του στο φως και τα πρόσωπα, αποκαλύπτοντας πολλά από τα μυστικά και τους κώδικες της ζωγραφικής του τέχνης, ενώ απάντησε και σε ερωτήσεις των μαθητών. Τη συνάντηση προετοίμασε η επιμελήτρια της Κουμανταρείου Πινακοθήκης κα Μόνικα Διαμαντή, που είχε ήδη μιλήσει στους μαθητές σε προηγούμενη επίσκεψή τους (8/4/24) για το εικαστικό έργο του δημιουργού, και παρακολούθησε η κα Γεωργία Κακούρου Χρόνη, πρώην επιμελήτρια της Πινακοθήκης. Η επαφή των μαθητών με την αυθεντική τέχνη κι αισθαντικούς δημιουργούς, όπως ο Γιώργος Ρόρρης, συμβάλλει στην προαγωγή της γνώσης και την αισθητική τους άσκηση για την καλλιτεχνική έκφραση και δημιουργία.

Ο ζωγράφος Γιώργος Ρόρρης μιλάει σε μαθητές του 1ου ΓΕΛ Σπάρτης στην Κουμαντάρειο Πινακοθήκη
Ετικέτες: