2015-05-17 14.18.12

Την Κυριακή  17 Μαΐου 2015 οι μαθητές  του  1ου ΓΕΛ Σπάρτης  και οι συντονιστές καθηγητές τους  Ρουμελιώτης Αθανάσιος και Τσούκα Ξανθή παρουσίασαν τα πολιτιστικά προγράμματα που υλοποιήθηκαν κατά το σχολικό έτος 2014-15.

Σε μια λιτή όσο και περιεκτική και ουσιαστική  παρουσίαση αποδόθηκαν οι στόχοι,  οι άξονες των προγραμμάτων  και η διαδικασία υλοποίησής τους και προβλήθηκε οπτικοακουστικό υλικό από την εργασία των παιδιών και την επίσκεψή τους στην Κωνσταντινούπολη. Ακολούθησε η ενδιαφέρουσα ομιλία της κυρίας Αναστασίας Παναγιωτοπούλου, Επίτιμης Διευθύντριας των Αρχαιοτήτων, με θέμα: «Η εικονογραφία των ρωμαϊκών ψηφιδωτών της Σπάρτης», αλλά και μια μικρή αναφορά του αρχιτέκτονα κυρίου Περδίκη στο περιεχόμενο και τους συμβολισμούς του ψηφιδωτού που δημιουργήθηκε από την ομάδα των  μαθητών.   Η εκδήλωση έκλεισε με τα αποκαλυπτήρια του εξαιρετικού ψηφιδωτού.

Συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές του προγράμματος!

Τα Ψηφιδωτά της Σπάρτης
Ετικέτες: