Αντιπροσωπεία μαθητών του 1ου ΓΕΛ Σπάρτης στο γηροκομείο Σπάρτης

Αντιπροσωπεία από μαθήτριες και μαθητές της Γ’ τάξης του 1ου ΓΕΛ Σπάρτης, επισκέφτηκε σήμερα  το γηροκομείο Σπάρτης. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές μας έψαλαν τα Χριστουγεννιάτικα Κάλαντα, έδωσαν ευχές αγάπης και πρόσφεραν  τρόφιμα που συγκεντρώθηκαν από τους μαθητές του  σχολείου μας για τις Άγιες Ημέρες, στους φιλοξενούμενους του Γηροκομείου Σπάρτης «ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ», γεμίζοντας συναισθήματα χαράς και συγκίνησης τους ηλικιωμένους. Η επίσκεψη των μαθητών είχε σαν στόχο να ζεστάνει τις καρδιές και να χαρίσει χαμόγελα στους ενοίκους του Γηροκομείου, μέσα σε ένα κλίμα  αλληλεγγύης και ζεστασιάς, καθώς οι ημέρες των γιορτών αναζωπυρώνουν συναισθήματα μοναξιάς και αποξένωσης για τους ηλικιωμένους που ζουν μακριά από τις οικογένειές τους.

Η προετοιμασία και η επίσκεψη έγιναν με  πρωτοβουλία των μαθητών και τους αξίζουν πολλά  ΕΥΓΕ! Τα παιδιά συνόδευσαν ο υποδιευθυντής του σχολείου  κ. Μουρτζίκος Σωτήρης και ο εκπαιδευτικός  κ. Νεκτάριος Τζαβέλλας

Χριστουγεννιάτικη επίσκεψη των μαθητών του 1ου ΓΕΛ Σπάρτης στο γηροκομείο «Οι Άγιοι Ανάργυροι»