Το άρθρο δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα Λακωνικός Τύπος στις 15/9/2021

Σε μια κίνηση με έντονο οικολογικό «αποτύπωμα», που αποτελεί οδηγό περιβαλλοντικής συνείδησης κι ένδειξη παιδείας για μικρούς και μεγάλους, προχώρησαν εκπαιδευτικοί του σχολικού συγκροτήματος του 1ου Γυμνασίου και του 1ου Γενικού Λυκείου Σπάρτης.

Όπως γνωστοποιεί ο τέως δημοτικός σύμβουλος Σπάρτης κι επιχειρηματίας κ. Σταύρος Αργυρόπουλος, με πρωτοβουλία καθηγητών και καθηγητριών των παραπάνω σχολείων,  συγκεντρώθηκαν και παραδόθηκαν προς αποκομιδή, συνολικά 1.050 κιλά βιβλίων και χαρτιού τα οποία θα καταλήξουν σε ειδική μονάδα προς ανακύκλωση.
«Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία. Ας γίνουν παράδειγμα για τους υπόλοιπους», σημείωσε ο κ. Σταύρος Αργυρόπουλος.

Η περιβαλλοντική αφύπνιση είναι μια αναγκαιότητα που μπορεί -και πρέπει- να βρίσκει έρεισμα σε οποιονδήποτε χώρο και χρόνο της καθημερινότητάς μας. Ίσως έτσι γίνει εφικτή η καλλιέργεια μιας συλλογικής νοοτροπίας που θα τείνει φιλική προς το ζωτικό «συστατικό» του πλανήτη και της ανθρωπότητας, το περιβάλλον…

Από το σχολείο στην ανακύκλωση..
Ετικέτες: