sxoleio-apousies-1000

Ένα θέμα που απασχολεί έντονα μαθητές και γονείς είναι οι απουσίες.  Υπενθυμίζουμε λοιπόν:

1. ΑΠΟΥΣΙΕΣ

Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση ενός μαθητή στην περίπτωση κατά την οποία: α) το σύνολο των απουσιών του μαθητή δεν υπερβαίνει τις πενήντα (50), ανεξάρτητα από τους λόγους πραγματοποίησής τους , β) το σύνολο των απουσιών του μαθητή δεν υπερβαίνει τις εκατόν δεκατέσσερις (114) , από τις οποίες οι πάνω από τις πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες. Οι μεμονωμένες ώρες δικαιολογούνται μόνο με ιατρική βεβαίωση. Κατ` εξαίρεση, ο Σύλλογος των Διδασκόντων κάθε σχολείου με ειδική πράξη του χαρακτηρίζει ως επαρκή τη φοίτηση μαθητή που σημείωσε από εκατόν δέκα πέντε έως εκατόν εξήντα τέσσερις (115-164) απουσίες, υπό την προϋπόθεση ότι όλες οι απουσίες πάνω από τις πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες και οφείλονται σε ασθένεια που βεβαιώνεται σύμφωνα με τα παραπάνω, και η επίδοσή του κρίνεται ιδιαίτερα ικανοποιητική [ = γενικός μέσος όρος τουλάχιστον δεκαπέντε (15) πλήρες και διαγωγή κοσμιότατη].

Η ευθύνη παρακολούθησης της φοίτησης του μαθητή ανήκει εξ ολοκλήρου στους γονείς του.

2. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ ΑΠΟΥΣΙΩΝ

Οι γονείς μπορούν με απλή αίτησή τους να δικαιολογούν απουσίες των παιδιών τους έως δύο (2) συνεχόμενων ημερών και συνολικά μέχρι δέκα (10) ημέρες ολόκληρο το  σχολικό έτος. Εάν οι απουσίες υπερβαίνουν τις δύο (2) συνεχόμενες ημέρες , δικαιολογούνται με ιατρική βεβαίωση. Για τη δικαιολόγηση των απουσιών επισημαίνουμε την έγκαιρη κατάθεση των δικαιολογητικών που προσκομίζει ο ίδιος ο κηδεμόνας μέσα σε διάστημα δέκα (10)  συνεχόμενων ημερών από την επιστροφή του μαθητή στο σχολείο.

Απουσίες και δικαιολόγηση απουσιών