Author: Thanasis Roumeliotis
Copyright: @Thanosroumel
« από 34 »

Τον χρυσό παραολυμπιονίκη και χρυσό παγκόσμιο πρωταθλητή στο άθλημα της άρσης βαρών σε πάγκο Παύλο Μάμαλο υποδεχτήκαμε με περηφάνια και συγκίνηση η εκπαιδευτική κοινότητα του σχολείου μας, ο διευθυντής, ο υποδιευθυντής, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές μας.

Μέσα σε μια συναισθηματικά φορτισμένη ατμόσφαιρα ο χρυσός παραολομπιονίκης αφηγήθηκε γεγονότα και εμπειρίες από τη σχολική και αθλητική του ζωή, μας περιέγραψε το απαιτητικό, πειθαρχημένο και επίπονο πρόγραμμα της προετοιμασίας του και των προπονήσεων του, τις δυσκολίες που αντιμετώπισε, μέχρι να κατορθώσει να ανεβεί στο βάθρο του χρυσού Ολυμπιονίκη, την ατμόσφαιρα και τα συναισθήματά του κατά τη διάρκεια του αγώνα του στο Ρίο και προέτρεψε τους μαθητές να αγωνίζονται, για να επιτύχουν κάθε δύσκολο στόχο τους και να μη λυγίζουν στις δυσκολίες. Τέλος απάντησε στις ερωτήσεις των μαθητών μας και τους έδωσε πολύτιμες συμβουλές για τη ζωή τους.

Ο Παύλος Μάμαλος μέσα από το τεράστιο μεγαλείο της ψυχής του, που τον καθιστά γιγαντιαία μορφή σε συμβολικό επίπεδο για το σύνολο της κοινωνίας μας και μέσα από το προσωπικό του μήνυμα ζωής, δύναμης και θάρρους, έδωσε σε όλους μας, μαθητές και εκπαιδευτικούς του 1ου ΓΕΛ Σπάρτης, μαθήματα θέλησης και αποφασιστικότητας, ώστε να κυνηγάμε και να κατακτάμε τελικά τους στόχους μας.
Παύλο, σε ευχαριστούμε!

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 1ου ΓΕΛ Σπάρτης