sports-banner

Στην  Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, όπως καθιερώθηκε με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας τα σχολεία της χώρας  αντί για την καθιερωμένη παράδοση μαθημάτων διεξάγουν αθλητικές και κινητικές δραστηριότητες. Για τη φετινή χρονιά ο κεντρικός θεματικός άξονας είναι :«Νιώσε τη  χαρά  της  άθλησης χωρίς το άγχος της  νίκης και τον φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους»

Στο πλαίσιο  της  3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού το 1ο ΓΕΛ Σπάρτης   έχει  προγραμματίσει εκδηλώσεις και δραστηριότητες  που θα πραγματοποιούνται παράλληλα.

• ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ (09.00- 13.00)

ΜΠΑΣΚΕΤ 3×3

ΒΟΛΛΕΥ 6×6

ΠΙΝΓΚ ? ΠΟΝΓΚ

• ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ έχουν προγραμματιστεί:

Α. ΠΡΟΒΟΛΗ ΒΙΝΤΕΟ ΣΥΝΤΟΜΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ  (08.30- 09.30)

Β. ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΑΙΝΙΑΣ : Montevideo, Η γεύση του ονείρου (9.30- 11.30)

Μία υπέροχη ταινία εποχής που ακολουθεί το όνειρο μιας παρέας ταλαντούχων ερασιτεχνών ποδοσφαιριστών από το Βελιγράδι, να συμμετάσχουν με τη φανέλα της Γιουγκοσλαβίας στο πρώτο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ποδοσφαίρου, που διεξήχθη στο Μοντεβιδέο της Ουρουγουάης το 1930. Ένα όνειρο, που τους επιτρέπει να γίνουν πραγματικοί αστέρες και ζωντανοί θρύλοι.

Γ. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΣΑΣ ΚΑΙ ΚΟΛΑΖ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (10.00-12.00)

Δ. ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΠΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ( 11.00-12.00)

• ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΑΣ ΘΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΟΥΝ ΜΕ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥΣ ΧΟΡΟΥΣ

Πρόγραμμα εκδηλώσεων του 1ου ΓΕΛ Σπάρτης για την Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού