Με έγγραφο που κοινοποιήθηκε από την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  αποφασίστηκε η  επιλογή των παρακάτω μαθητών ως εκπροσώπων της Περιφερειακής Διεύθυνσης  Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου στην ημερίδα EUROSCOLA 2017, η οποία θα πραγματοποιηθεί στο Στρασβούργο την 30η/11/2017 .

Συγχαίρουμε ολόθερμα όλους τους επιτυχόντες,  ιδιαίτερα την μαθήτρια του 1ου ΓΕΛ Σπάρτης  Μανώλη  Παρασκευή για την εξαιρετική  επίδοσή της,  που την κατατάσσει 4η στον πίνακα των επιτυχόντων-εκπροσώπων .

Πίνακας  των μαθητών με βάση τη μοριοδότηση  που έλαβαν

Α/Α ΕΠΩΝΥΜΟ         ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΝΟΜΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΒΑΘΜΟΣ

1 ΚΡΕΠΗ ΘΕΟΔΩΡΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 5ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑ 99,5
2 ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 4ο ΓΕ.Λ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΑΡΚΑΔΙΑ 97,6
3 ΚΑΚΟΚΕΦΑΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΕΛ ΔΕΡΒΕΝΙΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΑ 97,4
4 ΜΑΝΩΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑΥΡΟΣ 1ο ΓΕΛ ΣΠΑΡΤΗΣ ΛΑΚΩΝΙΑ 97,2
5 ΚΟΥΚΟΥΦΙΛΙΠΠΟΥ ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ ΙΩΑΝΝΗΣ 2ο ΓΕΛ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΑΡΓΟΛΙΔΑ 96,9
6 ΜΠΙΣΜΠΙΚΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 4ο ΓΕ.Λ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΑΡΚΑΔΙΑ 96,9
7 ΞΥΔΗ ΙΩΑΝΝΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΕΛ ΛΕΒΙΔΙΟΥ ΑΡΚΑΔΙΑ 96,7
8 ΛΑΜΠΙΡΗ ΜΑΡΙΑ – ΝΙΟΒΗ ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΕΛ  ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ ΑΡΓΟΛΙΔΑ 96,6
9 ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ ΗΛΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΣ 3ο ΓΕΛ ΣΠΑΡΤΗΣ ΛΑΚΩΝΙΑ 96,6
10 ΤΣΙΟΥΓΓΑΡΗ ΜΑΡΙΑ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ 3ο ΓΕΛ ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΑ 96,4
11 ΔΟΥΛΟΥ ΝΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 3o ΓΕΛ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΑΡΚΑΔΙΑ 96,3
12 ΔΑΒΛΑΝΤΗ ΘΕΟΔΩΡΑ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 4ο ΓΕ.Λ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΑΡΚΑΔΙΑ 96,2
13 ΤΣΑΠΡΑΛΗ ΜΑΡΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2ο ΓΕΛ ΑΡΓΟΥΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑ 96,1
14 ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 5ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑ 96,1
15 ΜΠΑΡΛΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΛ ΑΣΤΡΟΥΣ ΑΡΚΑΔΙΑ 95,9
16 ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΛΥΔΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1o ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑ 95,9
17 ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ ΙΩΑΝΝΑ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 4ο ΓΕΛ ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΑ 95,7
18 ΣΚΙΑΔΑ                                                      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑ 95,4

19 ΓΕΡΟΥ ΙΩΑΝΝΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2ο ΓΕΛ ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΑ 95,3
20 ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΤΙΜΟΛΕΩΝ ΓΕΛ ΝΕΜΕΑΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑ 95,2
21 ΤΡΑΜΠΑ ΓΕΩΡΓΙΑ- ΑΛΙΚΗ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 4ο ΓΕ.Λ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΑΡΚΑΔΙΑ 94,8
22 ΜΑΓΚΛΑΡΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1o ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑ 94,8
23 ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 5ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑ 94,8
24 ΚΑΤΣΙΚΕΡΟΣ ΜΑΡΙΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ 1ο ΓΕΛ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΑΡΚΑΔΙΑ 94,7

ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ

Α/Α ΕΠΩΝΥΜΟ         ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΝΟΜΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΒΑΘΜΟΣ

1 ΦΛΩΚΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΓΕΛ ΝΕΜΕΑΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑ 94,4
2 ΜΩΡΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 1o ΓΕΛ ΑΡΓΟΥΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑ 94,3
3 ΒΛΑΜΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΓΕΛ ΒΕΛΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΑ 94,3
4 ΣΤΡΙΜΠΑΚΟΥ ΣΟΦΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 4ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑ 94

Τα σχολεία των επιτυχόντων μαθητών θα συγκεντρώσουν άμεσα και θα  αποστείλουν στις αντίστοιχες Διευθύνσεις Δ.ΔΕ  ηλεκτρονικά ή με fax μέχρι την Παρασκευή 6/10/2017 τα παρακάτω δικαιολογητικά των είκοσι τεσσάρων (24) επιτυχόντων μαθητών :

1) Φωτοτυπία της ταυτότητας και από τις δύο πλευρές (η ταυτότητα είναι απαραίτητη για να ταξιδέψει ο μαθητής). Όσοι μαθητές την έχουν ήδη προσκομίσει, μαζί με την αρχική τους αίτηση,  δεν χρειάζεται να την ξαναστείλουν.

2) Αντίγραφο της απόφασης του συλλόγου διδασκόντων για τη συμμετοχή των μαθητών στο πρόγραμμα EUROSCOLA 2017.

Σημειώνουμε ότι, όσοι μαθητές δεν αποστείλουν εμπρόθεσμα τα δικαιολογητικά τους, θα αποκλειστούν από τη διαδικασία και τη θέση τους θα καταλάβουν οι επιλαχόντες.

Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής από τους επιτυχόντες αδυνατεί ή δεν επιθυμεί να συμμετάσχει στο ταξίδι στο Στρασβούργο, παρακαλούμε να  ενημερώσει  το σχολείο του

Όσοι εκπαιδευτικοί από τα σχολεία των επιτυχόντων μαθητών πληρούν τις προϋποθέσεις της αριθ.146882/Δ2/06-09-2017 εγκυκλίου του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και επιθυμούν να είναι συνοδοί, παρακαλούνται μέχρι την Τετάρτη 11/10/2017 και ώρα 12.00 μ.μ. να έχουν αποστείλει ηλεκτρονικά ή με fax στην Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου  τα κάτωθι δικαιολογητικά :

1) Αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος

2) Σύντομο βιογραφικό σημείωμα

3) Αντίγραφο τίτλου σπουδών που να αποδεικνύει καλή γνώση της Αγγλικής ή Γαλλικής γλώσσας

4) Υπεύθυνη Δήλωση στην οποία θα δηλώνουν ότι δεν έχουν συμμετάσχει στο Πρόγραμμα EUROSCOLA κατά το παρελθόν

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν μόνο οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί οι οποίοι υπηρετούν (οργανικά, με απόσπαση ή διάθεση) στις σχολικές μονάδες όπου φοιτούν οι επιτυχόντες μαθητές και θα πρέπει να έχουν καλή γνώση της Αγγλικής ή Γαλλικής γλώσσας (επιπέδου Β2, τουλάχιστον), που θα αποδεικνύεται με αντίστοιχο τίτλο σπουδών.

Μετά την επιλογή τους, θα συμμετάσχουν στην επιτροπή επιλογής καταλληλότερης προσφοράς από τα ταξιδιωτικά γραφεία. Επίσης, θα έχουν την ευθύνη των οργανωτικών θεμάτων του ταξιδιού.

Επιτυχόντες Διαγωνισμού Euroscola 2017