CKP_3570

ΛΙΓΑ  ΛΟΓΙΑ  ΓΙΑ  ΤΟΝ  ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ

O μεγαλοφυής κωμωδιογράφος Aριστοφάνης (περίπου 445 με 385 π.Χ.), πνεύμα οξύ και αστραφτερό, έγραψε συνολικά 44 κωμωδίες από τις οποίες έφτασαν σε μας πλήρεις οι εξής 11: Αχαρνείς, Ιππείς, Νεφέλαι, Σφήκες, Ειρήνη, Όρνιθες, Λυσιστράτη, Θεσμοφοριάζουσαι, Βάτραχοι, Εκκλησιάζουσαι και Πλούτος.

Στα έργα του ? που απηχούν την πνευματική και πολιτική ζωή της Aθήνας του 5ου αιώνα – το γέλιο συμπορεύεται με το σκληρό μαστίγωμα του «κακού». Ο Αριστοφάνης εμπνέεται από το κοινωνικό γίγνεσθαι της εποχής του: τα προβλήματα του δήμου, τις πολιτικές αντιπαραθέσεις, τα νέα φιλοσοφικά ρεύματα και τους ιδεολογικούς προσανατολισμούς, τα φαινόμενα διαφθοράς της εξουσίας, τις οικονομικές μεταλλάξεις και όλα τα πράγματα και τα πρόσωπα που απασχολούν τους συμπολίτες του και την καθημερινότητά τους.

Οι μελετητές της αρχαίας λογοτεχνίας αναγνωρίζουν σήμερα τον Aριστοφάνη ως τον πιο μεγάλο Έλληνα κωμικό ποιητή. Τα έργα του παραμένουν διαχρονικά και τα μηνύματα που θέλησε να περάσει στους συγχρόνους του αποτελούν και σήμερα σταθερή αξία, βάζοντάς μας να σκεφτούμε και να προβληματιστούμε για το παρόν και το μέλλον μας.

CKP_3579

ΛΙΓΑ  ΛΟΓΙΑ  ΓΙΑ  ΤΟ  ΕΡΓΟ

Η κωμωδία «Όρνιθες» του Αριστοφάνη παρουσιάστηκε το 414 π.Χ. στα Μεγάλα Διονύσια, χαρίζοντας στο δημιουργό της το δεύτερο βραβείο. Πήρε το όνομά της από το Χορό των Ορνίθων με την ποικιλόχρωμη συγκρότησή τους. Για τη σκηνική της πληρότητα θεωρείται το πλέον πετυχημένο έργο του Αριστοφάνη.

Ο Αριστοφάνης έγραψε τους «Όρνιθες» απογοητευμένος από την τροπή του Πελοποννησιακού πολέμου. Πραγματεύεται τη φυγή δυο ανθρώπων από την τυραννία του κόσμου στο βασίλειο του παραμυθιού και συνενώνει την πιο τολμηρή φαντασία με την ποίηση. Στηρίζεται στην πανανθρώπινη επιθυμία για μια κοινωνία ελεύθερη και ευτυχισμένη, επομένως και ουτοπική.

Συντελεστές παράστασης

Για την παράσταση στηριχτήκαμε στο έργο «?Ορνιθες» του Αριστοφάνη σε ελεύθερη νεοελληνική απόδοση: Κώστα Ζήγρα ? Μαρίας Αναπλιώτη.

Τη δραματουργική επεξεργασία και τη διασκευή του κειμένου, καθώς και την  προσαρμογή των χαρακτήρων και των διαλόγων, έχει κάνει ο Χρίστος Λάτσινος της Θ.Ο. Αιτωλικού  “στη σκηνή”.

Τη σύνθεση πρωτότυπης μουσικής και την προσαρμογή των λυρικών έχει κάνει ο Χρήστος Βλαχογιάννης.

Σκηνοθετική επιμέλεια : Θανάσης Ρουμελιώτης ( καθηγητής Θεολόγος του 1ου Γενικού Λυκείου Σπάρτης – υπεύθυνος    της Θεατρικής ομάδας)

Μουσική διδασκαλία :    Χαρά Βαδάκογλου  (καθηγήτρια μουσικής του Μουσικού  Σχολείου  Σπάρτης)

Χορογραφίες ? μάσκες ? φτερά :  Αθηνά Μασούρα  (χορογράφος)

Σχεδίαση ? Επιμέλεια Γραφικών :  Χρήστος Γιόφκος

Επιμέλεια προγράμματος και παρουσίαση του έργου : Γιώργος Λεοντής (μαθητής  της Β΄τάξης του σχολείου)

Τεχνική υποστήριξη :   Νανά – Αλέξια Χατζηδάκη (μαθήτρια της  Α΄ τάξης του  σχολείου)

Σκηνικά αντικείμενα και κοστούμια:   από τα μέλη της θεατρικής ομάδας

TΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ

Πεισθέταιρος  ????????????????  Μελίνα Βελισσάρη                       (Β1 )

Ευελπίδης  ?????????????????  Ευτυχία Ρουμελιώτη                    (Α3 )

Υπηρέτης Τηρέα  ????????????.?  Αναστασία Παυλούνη                   (Α3 )

Τηρέας (?Εποπας) ?????????????  Τάκης Μαρινάκος                           (Β3)

Αηδόνα ???????????????????  Σταύρη Δαλαλάκη                         (Α1 )

Ιερέας ??????????????????..?  Βασίλης Τούμπλης                        (Α4 )

Ποιητής ?????????????????..?  Παναγιώτης Παυλέρος                  (Α3 )

Χρησμολόγος ???????????????.   Αδαμαντία Συναδινού                  (Β4 )

Μέτων ??????????????????.?   Έλενα Λεοντή                                 (Α3 )

Δημόσιος Επόπτης ???????????.?  Θεοδώρα Ζαχαροπούλου             (Β2 )

Νομοπωλητής ???????????????   Αδαμαντία Συναδινού                  (Β4 )

Αγγελιαφόρος Α΄??????????????  Κώστας Κουτράκος                        (Β2 )

Αγγελιαφόρος Β΄??????????????  Βαγγέλης Τραγάς                            (Β4 )

Ίριδα ???????????????????..?  Δανάη Πάνου                                  (Α3 )

Μαντατοφόρος ????????????.??  Βάσω Μητσοπούλου                     (Α3 )

Τουρίστρια ?????????????..??.?  Πένη Αντωνίου                               (Α1 )

Συκοφάντης ???????????????.?  Θεοδώρα Ζαχαροπούλου             (Β2 )

Προμηθέας ???????????????.?   Μαρία Μέγκου-Βουλουμάνου    (Β3 )

Ποσειδώνας ????????????????   Βασίλης Τούμπλης                         (Α4 )

Ηρακλής ??????????????????   Γιώργος Δρίτσας                              (Β1 )

Βασιλεία ??????????????????   Θεοδώρα Ζαχαροπούλου             (Β2 )

ΧΟΡΟΣ

Αναστασία Παυλούνη (παπαγάλος), Τάκης Μαρινάκος (τσαλαπετεινός), Σταύρη Δαλαλάκη (αηδόνι), Παναγιώτης Παυλέρος (πιγκουίνος), Αδαμαντία Συναδινού (κουκουβάγια), Έλενα Λεοντή (χελιδόνι), Κώστας Κουτράκος (δρυοκολάπτης), Βαγγέλης Τραγάς (περιστέρι), Δανάη Πάνου (κύκνος), Βάσω Μητσοπούλου (πέρδικα), Πένη Αντωνίου (αετός), Μαρία Μέγκου-Βουλουμάνου (κόκορας), Μαρία Νικολοπούλου ( Α3 ) (καναρίνι) και Γεωργία Παπαστάθη  ( Α3 ) (γερακίνα).

————————————–

Σημείωση: Μπορείτε να βρείτε περισσότερες φωτογραφίες της παράστασης ΕΔΩ