Σας ενημερώνουμε ότι η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 θα εορταστεί στο  σχολείο μας  αύριο Τρίτη 26  Σεπτεμβρίου 2023. Οι μαθητές μας καλούνται να προσέλθουν κανονικά  στο σχολείο με αθλητική περιβολή και με τις τσάντες τους και τα βιβλία τους (για την περίπτωση κακοκαιρίας θα γίνουν κανονικά τα μαθήματα της ημέρας).

Το σχολείο μας κατά την προαναφερόμενη ημέρα, με κοινό σύνθημα: «Η Κίνηση δίνει Ζωή» θα υλοποιήσει αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες ή/και εκδηλώσεις, οι οποίες θα διεξαχθούν εντός  του σχολικού χώρου, καθ΄ όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου, προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου. Στο πλαίσιο αυτό και έχοντας ως βασική επιδίωξη την αύξηση της φυσικής δραστηριότητας, θα πραγματοποιηθούν αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες (βόλεϊ, μπάσκετ, ποδόσφαιρο, πινγκ πονγκ).

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023