Στις 16 Δεκεμβρίου 2017 ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Λακωνίας πραγματοποίησε στη Σπάρτη τον 1ο Διαγωνισμό για την ανάδειξη και προώθηση της αρχαιογνωσίας. Οι μαθητές της Β΄ Λυκείου Ανθρωπιστικού Προσανατολισμού διαγωνίστηκαν στη μετάφραση και επεξεργασία αποσπάσματος από την αρχαία ελληνική αττική πεζογραφία.

Στον διαγωνισμό πήραν μέρος 15 μαθητές από το 1ο ΓΕΛ Σπάρτης σε σύνολο 32 που συμμετείχαν από σχεδόν όλα τα Λύκεια της Λακωνίας. Οι τρεις πρώτοι μαθητές που διακρίθηκαν κατά φθίνουσα σειρά βαθμολογίας  είναι οι  :

1. Θωμά Αναστασάκου  Αναστασία  του Ιωάννη  (1οΓενικό Λύκειο Σπάρτης)
  2. Φουντούκη  Χριστίνα του Κωνσταντίνου  (1οΓενικό Λύκειο Σπάρτης)
  3. Κοκκονού  Δήμητρα  του Αντωνίου (1οΓενικό Λύκειο Σπάρτης)

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Γενικού Λυκείου Σπάρτης συγχαίρουν   τις μαθήτριες  για τη διάκρισή τους  αλλά και όλους τους μαθητές του 1ου Γενικού Λυκείου Σπάρτης που συμμετείχαν στον διαγωνισμό και τους εύχονται καλή πρόοδο και καλή συνέχεια στην πορεία τους.

Δελτίο Τύπου για τη συμμετοχή και διάκριση μαθητών στον 1ο Διαγωνισμό Αρχαιογνωσίας Λακωνίας