ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Για άλλη μια χρονιά το 1ο ΓΕΛ Σπάρτης στον ετήσιο απολογισμό των δραστηριοτήτων του που αφορούν τον  χώρο του πολιτισμού και του αθλητισμού καταγράφει σπουδαίες επιδόσεις  και δηλώνει τη δυναμική του παρουσία.

Ειδικότερα η Θεατρική Ομάδα του 1ου ΓΕΛ Σπάρτης   συνεχίζει τη  δυναμική και επιτυχημένη   πορεία της  για τρίτη συνεχόμενη χρονιά,  ανεβάζοντας παραστάσεις  υψηλού επιπέδου. Η Θεατρική Ομάδα  αποτελεί παράδοση για το σχολείο μας, η οποία έχει ξεκινήσει από το 2000 και έχει διακριθεί και  κερδίσει επαίνους σε πανελλήνιους θεατρικούς αγώνες του  2002 και του 2003.

Εφέτος οργάνωσε και πραγματοποιεί  με τη συμμετοχή μαθητών της Α? και Β? Λυκείου  το ανέβασμα δυο σημαντικών θεατρικών παραστάσεων (Μπλακ Άουτ και Τα Κίτρινα Γάντια) .

Το πρόγραμμα των παραστάσεων είναι το ακόλουθο:

ΜΠΛΑΚ ΑΟΥΤ

Στις 28 και 29 Ιουνίου 2017 ώρα 21.30  στο Πνευματικό κέντρο του Δήμου Σπάρτης

Στις 7 Ιουλίου 2017 ώρα 21.30  στη Μαγούλα

Στις 8 Ιουλίου 2017 ώρα 21.30    στο Αμφιθέατρο του Ξηροκαμπίου

ΤΑ ΚΙΤΡΙΝΑ ΓΑΝΤΙΑ

Στις 3 και 4 Ιουλίου 2017 ώρα 21.30  στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Σπάρτης

Στις 6 Ιουλίου 2017 ώρα 21.30 στο Παρόρι (Ταβέρνα Στελλάκου)

Ακόμα η ομάδα ποδοσφαίρου κοριτσιών του 1ου ΓΕΛ Σπάρτης  έχει παγιώσει μια εξέχουσα θέση στον χώρο του αθλητισμού και εκπροσωπεί και προάγει τον αθλητισμό της Λακωνίας, καθώς τα τελευταία τρία  χρόνια κερδίζει σταθερά μια  θέση στο βάθρο των Πανελλήνιων Αγώνων Ποδοσφαίρου Κοριτσιών. Ειδικά εφέτος κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου κοριτσιών.

Ο Διευθυντής του 1ου ΓΕΛ Σπάρτης

Μηνακάκης Ιωάννης