<> Εκπαιδευτική εκδρομή στα πλαίσια αδελφοποίησης με Λύκειο Πολεμιδιών

Εκπαιδευτική εκδρομή στα πλαίσια αδελφοποίησης με Λύκειο Πολεμιδιών

Εκπαιδευτική  εκδρομή  του  1ου  Λυκείου  Σπάρτης  στην  Κύπρο  στα  πλαίσια  της  αδελφοποίησης  με  το  Λύκειο  Πολεμιδιών  Λεμεσού

Αντιπροσωπεία  μαθητών  των  τριών  τάξεων  του  1ου  Γενικού  Λυκείου  Σπάρτης  με  τη  συνοδεία  καθηγητών  ανταπέδωσε  την  επίσκεψη  του  Λυκείου  Πολεμιδιών  στη  Σπάρτη  από  21/3/2013  μέχρι  26/3/2013  στη  διάρκεια  της  οποίας  πραγματοποιήθηκε  η  αδελφοποίηση  των  δύο  σχολείων. Έτσι  από  5/11/2013  μέχρι  και  9/11/2013  τριάντα  δύο  (32)  μαθητές  και  (3) τρεις  καθηγητές,  πραγματοποίησαν  εκδρομή  στην  ελεύθερη  Κύπρο.

Στη  διάρκεια  εκδήλωσης  υποδοχής  στο  Λύκειο  Πολεμιδιών, μέσα  σε  μια  ατμόσφαιρα  διάχυτης  συγκίνησης,  οι  μαθητές  και  οι  μαθήτριες  του  Λυκείου  Πολεμιδιών  Κύπρου  παρουσίασαν  οδοιπορικό  για  την  κατεχόμενη  Κύπρο  και  στη  συνέχεια  τραγούδησαν  και χόρεψαν  παραδοσιακούς χορούς  του τόπου τους.

Με  βάση τη  Λεμεσό οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές  πραγματοποίησαν  σύμφωνα  με  το καθορισμένο  πρόγραμμα  επισκέψεις  και  ξεναγήσεις:

1. 1.Στο  ιστορικό  κέντρο  της  Λεμεσού  και  στο  Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο  της  πόλης.
  2. 2.Στην  γραφική  Πάφο,  στο  φρούριο  του  Κολοσσιού,  στον  αρχαιολογικό  χώρο  του  Κουρίου,  στους   Βασιλικούς  τάφους,  στην  Πέτρα του Ρωμιού,  στην  Στήλη  του  Αποστόλου  Παύλου  και  στην  Αγία  Κυριακή.
  3. 3.Στη  Λευκωσία,  στον  Τύμβο  της  Μακεδονίτισσας,  στα  Ενετικά  τείχη,  στο  Αρχιεπισκοπικό  μέγαρο,  στα  Φυλακισμένα  Μνήματα,  στη  Λαϊκή  αγορά  και  στην  Πράσινη  γραμμή.
  4. 4.Στη  Δερύνεια,  στην  Αγία  Νάπα  και  στη  νεκρή  ζώνη  της  Αμμοχώστου.

Οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα μαθητές αποκόμισαν πολύτιμες εμπειρίες σχετικά με το εκπαιδευτικό σύστημα της Κύπρου και τη σχολική πραγματικότητα. Συζήτησαν με τους Κύπριους συμμαθητές τους και αντάλλαξαν απόψεις για τη σχολική ζωή στην Ελλάδα και την Κύπρο. Οι επισκέψεις και οι ξεναγήσεις έδωσαν τη δυνατότητα στην ελληνική ομάδα να γνωρίσει την  ιστορία  της  Κύπρου και τους ακατάλυτους ιστορικούς δεσμούς της Κύπρου με την Ελλάδα καθώς και να θαυμάσει τις φυσικές ομορφιές της χώρας.

Υπεύθυνοι του προγράμματος  ήταν ο κ. Νικόλαος  Κοντογεωργάκος (Φυσικός), η κ. Σοφία Μαρούση (Φιλόλογος)  και  η  κ. Δήμητρα Καπετανέα (Αγγλικών).

Οι  καθηγητές  και  οι  μαθητές  του  1ου  ΓΕΛ  Σπάρτης  που  συμμετείχαν  στο  πρόγραμμα  ευχαριστούν  θερμά  για τη βοήθεια στην επιτυχημένη υλοποίηση του προγράμματος τους:

• Τον  διευθυντή  και  το σύλλογο  διδασκόντων  του  1ου  ΓΕΛ  Σπάρτης.
  • Το  σύλλογο  Γονέων  και  Κηδεμόνων  του  1ου  ΓΕΛ  Σπάρτης.
  • Την  Περιφερειακή  Ενότητα  Νομού  Λακωνίας.
  • Το  Δήμο  Σπάρτης
  • Την  5η Εφορία  Βυζαντινών  Αρχαιοτήτων.
  • Τους  μαθητές  και  τους  γονείς  που στήριξαν  το  πρόγραμμα.
  • Τον  κ.  Ευάγγελο  Χαραμή.
  • Τον  Δήμαρχο  Μόρφου.
  • Τον  διευθυντή,  το  σύλλογο  διδασκόντων,  το  σύλλογο  Γονέων  και  Κηδεμόνων  και  τους  μαθητές  του  Λυκείου  Πολεμιδιών  για  την  απλόχερη  φιλοξενία  και  ιδιαίτερα  τις  υπεύθυνες  του  προγράμματος  κ.  Παναγιώτα  Νεοφύτου (Θεολόγος), Μαρία  Συμεού (Φυσικός)  και Μαίρη  Παναγίδου (Αγγλικών).
  • Το  Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο  Λεμεσού.
  • Τους  υπεύθυνους  ξενάγησης  στα  Φυλακισμένα  Μνήματα στη Λευκωσία.

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 29 Νοέμβριος 2013 18:21